(forrás és teljes cikk: Székesfehérvár.hu)
galéria: https://www.okkfehervar.hu/index.php?pg=media300009_hu
Az augusztus 10-én kezdődő Székesfehérvári Királyi Napok kísérőrendezvényeként nyitották meg az “Örvendezz királyi város!” – Szent István és városa a filatéliában című bélyegkiállítást a Koronázó Bazilika Nemzeti Emlékhely Látogatóközpontban. A Székesfehérvári Városi Bélyeggyűjtő Kör által kezdeményezett, majd a Bélyegmúzeum által rendezett tárlat 18 lapon, témakörökre bontva mutatja be a szent király munkásságát, a Szent Családot, valamint az államalapító kapcsolatát a nemzet történelmi fővárosával.

A bélyegek összesen 18 tablón, az alábbi témakörök szerint ábrázolják Szent István, a Szent Család és a város kapcsolatát, valamint annak kulcsfontosságú szerepét a magyar állam szervezésében:
Székesfehérvár: királyi székhely
Szent Korona
Koronázási jelvények – együtt ábrázolt jelvények
Magyarok Nagyasszonya (Patrona Hungariae)
Szent István, az államalapító
Szent István, az egyházszervező király
Tervektől a megvalósulásig: Szent István alakja a filatéliában
Szent István először: az 1938-as Szent István bélyegsor
A Szent István sor új élete
Az Eucharisztikus Világkongresszus és a Szent Jobb országjárása
Az 1000 éves I. István emlékezete
Géza fejedelem és Boldog Gizella
Szent Gellért és Szent Imre

A Székesfehérvári Városi Bélyeggyűjtő Kör által bemutatott témakörök:
Szent István hazatért 1038-1938-1988-2013-2038
Székesfehérvár, a Király városa
A kiállítási lapokon QR-kódok is szerepelnek, melyek beolvasásával még több ismerethez juthatnak az érdeklődők.

A megnyitón dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere elsőként a köszönet hangján szólt mindazon szakemberekhez és múzeumi munkatársakhoz, akik részt vettek a kiállítás megrendezésében. Mint mondta, az egykori királyi koronázóbazilika romterülete a történelmünk bölcsője, amely nélkül a magyar államiság és a több mint ezeréves városunk elképzelhetetlen. A múzeumi Látogatóközpont ma méltó keretek között mutatja be a néhai templomot, annak építészeti, szellemi, lelki jelentőségét. A kiállítótér tervezésekor fontos célként fogalmazódott meg, hogy olyan kiállításokat hozzanak ide, melyek mesélnek, üzennek a történelmi múltról, személyiségekről és a városról a mai fehérváriaknak és a vendégeknek. A mostani kiállítás is ennek szellemében készült, és illusztrálja a város készülődését a 2038-as Szent István Emlékévre. A város polgármestere emléklappal köszönte meg Szabó Jenő, a Bélyegmúzeum igazgatója, Elekes Attila André művészeti vezető, valamint Schuller Ágnes és Horvát Adriána muzeológusok munkáját a kiállítás előkészítésében.
Pokrovenszki Krisztián, a Szent István Király Múzeum főigazgatója hangsúlyozta, intézményük és a bélyeggyűjtők kapcsolata nem újkeletű, hiszen több közös programjuk volt már kiállítások, előadások formájában, illetve a múzeum mellett a Székesfehérvári Városi Bélyeggyűjtő Kör is szerves része a város kulturális életének. A kiállításnak nem is találhattak volna jobb helyet a Látogatóközpontnál, hiszen az itt látható, több mint ezeréves kőmaradványok a tanúi voltak a bélyegeken ábrázolt eseményeknek. A tárlatra méltó módon tekinthetünk a Székesfehérvári Királyi Napok felvezető programjaként.
A kiállításon látható bélyegek mintegy százévesek, 1928-ban jelent meg az első olyan magyar bélyeg, amelyen Szent Istvánt ábrázolták – emelte ki Szabó Jenő, a Bélyegmúzeum igazgatója. Hangsúlyozta, nagy megtiszteltetés és lehetőség számukra, hogy bemutathatják egy szeletét annak a művészi teljesítménynek, amely a gyűjteményükben megtalálható. Mint mondta, a levelezés és a bélyeg az infokommunikációs eszközök mellett idejét múltnak, lassúnak tűnik, már-már ünnepi alkalomnak számít, ha bélyeget ragasztunk egy-egy borítékra. Azonban tudnunk kell, hogy minden bélyeg mögött egy grafikusművész áll, akinek nincs könnyű dolga, hiszen néhány négyzetcentiméteres területen kell ábrázolni egy-egy kompozíciót látható, élvezhető módon. A kiállításon a bélyegek mellett képeslapok, levelezőlapok, emlékívek, bélyegzések, érmek és exlibrisek sokasága látható.
Laczi Zoltán, a 100 éves Székesfehérvári Bélyeggyűjtő Kör elnöke a megnyitón reményét fejezte ki annak kapcsán, hogy a kiállítás Székesfehérváron marad és minél több helyre el tudják vinni bemutatni. Az elnök ajándékként a felújított Szent István-szobrot ábrázoló, személyes bélyegeket nyújtott át a megnyitón felszólalóknak.
A tárlat 2025. október 31-ig látogatható, többek között az augusztus 10-20-a között megrendezésre kerülő Székesfehérvári Királyi Napok kísérőrendezvényeként, a belépés ingyenes.
